Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Nazwa użytkownika Hasło Zapamiętaj mnie Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Offline
PostNapisane: 19.09.2022, 14:37 

Dołączył: 17.03.2007
Posty: 2023
Tym razem akurat nie do Porsche, a Audi S4, ale to raczej zagadnienie uniwersalne.
Nie używałem nigdy boxa dachowego, widzę że większość ma ograniczenie prędkości 130km/h, zakładam że tylko w przypadku niektórych boxów jest ono zasadne, a w przypadku innych jest to taka d...krytka i można jeździć szybciej bez ryzyka.
Jakie boxy dachowe zabieracie ze sobą na wakacje?
Jak się sprawdzają? Raczej chodzi o te bardziej pojemne, niż dedykowane tylko na narty.

Na razie zamówiłem takie belki bagażnika dachowego : https://i.postimg.cc/mk4MSyr5/Kompletny ... e-7205.jpg


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.09.2022, 14:57 
Avatar użytkownika

Dołączył: 3.03.2009
Posty: 2257
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Nr klubowicza: 288
Jechałem S/220/ klasą ponad 180 - relingi i box /Thule/wytrzymał -gorzej było z dachem - relingi zamocowane bardzo blisko siebie i na dachu zostały ślady -wgniotki :(


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.09.2022, 15:32 

Dołączył: 13.02.2012
Posty: 1300
Nr klubowicza: 304
Z boxem na dachu to bym 140-160 nie przekraczał. Widziałem na własne oczy jak tak pewnie między 170 a 200 box odfrunął. Gość mnie wyprzedził i na szczęście jak był z 500m z przodu, nagle fru i boxa nie ma. Może coś żle był zamontowany, nie wiem.




_________________

Andrzej
911


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.09.2022, 16:06 

Dołączył: 12.03.2016
Posty: 65
Uzywam Thule Motion XT, rozmiar L. Ma 450L. Mieszcza sie 4 komplety (narty kije, buty) 4x kaski, kombinezony plus jakies drobiazgi. Jezdzilem do okolo 160kmh bez powikłan ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.09.2022, 16:33 

Dołączył: 22.12.2021
Posty: 62
Na zwykłym A4 mam belki Yakima FlushBar i box Thule Motion Sport (kilkuletni model), który jest wysoki ale wąski, dzięki czemu obok mieści się uchwyt na rower.

Jazda z samym boxem tak do 140 jest komfortowa pod względem hałasu ale 160 też da się chwile pojechać.

Cichsze są podobno te niskie i szerokie boxy ale osobistego doświadczenia z nimi nie mam.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.09.2022, 20:40 

Dołączył: 12.03.2016
Posty: 65
Wspomniany motion xt


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 20.09.2022, 8:35 
Avatar użytkownika

Dołączył: 21.03.2010
Posty: 3699
Lokalizacja: Poznań
Nr klubowicza: 263
OK jeden ma takie mocowanie relingów inny słabsze ale fizyki nie oszukasz spójrzcie jaki kształt ma box to z profilu normalny kształt skrzydła czyli płaski od spodu a wypukły od góry czyli ma idealne warunki do poderwania go z dachu a jak by jeszcze było mało opływ powietrza auta i całe powietrze z nad szyby i maski jest wciskane w tą wąską przestrzeń pod boxem więc ... awionetki wzbijają się z prędkościami poniżej 200 ;)

PS jako kochający sportowe auta chyba wiecie jaki niewielki spoiler ma siłę docisku a to też skrzydło tylko o odwrotnym kształcie co box




_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 27.09.2022, 14:54 

Dołączył: 17.03.2007
Posty: 2023
No i padło na Thule Motion XT L 450 litrów. Polecam Interpack na Jutrzenki nigdzie w netcie nie udało mi się znaleźć lepszych cen, a obsługa wzorowa od początku do końca, frontem do klienta, bardzo miło. Nie miałem jeszcze belek zamontowanych, bo dopiero co kupiłem, wszystko Pan Wojtek ostrożnie i dokładnie pomontował w cenie.

BTW przyczepka Hamax Outback 2 zmieściła się do środka, były obawy że wszerz nie wejdzie, ale jest na styk(wieko zamyka się swobodnie).

Take coś: Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 23.12.2023, 12:58 

Dołączył: 8.12.2023
Posty: 4
Box dachowy Porsche Performance - niby przetestowany do 200 km/h... :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 29.12.2023, 22:19 

Dołączył: 3.09.2023
Posty: 23
Z prędkością jest mniejszy problem - aerodynamika robi swoje i lepsze modele są tak zaprojektowane by właśnie nie było efektu "skrzydła" / siły nośnej.

Ograniczenia są w większej części spowodowane " nagłym wytraceniem prędkości" - co może skutkować zerwaniem/uszkodzeniem miejsc mocowania boxa i jego niekontrolowaną podróżą na wprost - jak pocisk...

Podobnie jest z nośnością dachu - nie chcę teraz kłamać, ale są to wartości rzędu kilkudziesięciu kg - ale przy dachowaniu - konstrukcja utrzymuje całą masę auta - że o sile nacisku przy uderzeniu już nie wspomnę. Albo auta z namiotami na dachu - przecież z kompletem wczasowiczów spokojnie osiągamy 200-300 kg, no tak, ale to jest siła statyczna.

Dlatego właśnie te ograniczenia - bo przecież poruszamy się np 150kmh, mamy na dachu załadowanego boxa (50-80kg) i nagle ostre hamowanie... zaczepy mają problem i ci przed nami też mogą mieć.

Tyle w teorii, którą kiedyś ktoś mi wyłożył...

Mam nadzieję, że nie zanudziłem :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Ostatnie posty forum PCP








Przyklejone




English information
Ostatnie posty publicznego forum