Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Nazwa użytkownika Hasło Zapamiętaj mnie Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Offline
 Tytuł: Światła z US
PostNapisane: 24.09.2020, 11:28 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Co trzeba zrobić żeby autem z US (987) jeździć w 100% legalnie u nas? Głównie chodzi mi o reflektory. Ale czy jest coś jeszcze co trzeba zmieniać?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 24.09.2020, 14:48 

Dołączył: 25.01.2012
Posty: 62
Głównie musisz upewnić się że masz pomarańczowe kierunki z tyłu i światła przeciwmgielne. Poza tym nic więcej nie musisz dostosowywać. Co więcej pomarańczowe kierunki raczej już będziesz mieć i jakiekolwiek zmiany w światłach Ciebie ominą :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 24.09.2020, 15:03 

Dołączył: 9.03.2017
Posty: 158
tunix napisał(a):
Co trzeba zrobić żeby autem z US (987) jeździć w 100% legalnie u nas? Głównie chodzi mi o reflektory. Ale czy jest coś jeszcze co trzeba zmieniać?


Hej, jak wiadomo US ma światła symetryczne i to się zwykle kiedyś przerabiało, ale w 987 masz juz raczej xenony, więc tutaj nie powinno być problemu.
Musisz mieć światła przeciwmgłowe i pomarańczowe kierunki.

Jedna uwaga na koniec, jak trafisz na gliniarza służbistę, a reflektory nie będą miały europejskiej homologacji (np.E42), to i tak zabierze Ci dowód :(


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 24.09.2020, 15:17 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Ygrek napisał(a):
Jedna uwaga na koniec, jak trafisz na gliniarza służbistę, a reflektory nie będą miały europejskiej homologacji (np.E42), to i tak zabierze Ci dowód :(


A czy działanie policjanta będzie zgodne z literą prawa?

Słyszałem ostatnio o przypadku, gdzie ubezpieczyciel odkrył, że auto miało remap i odmówił wypłaty odszkodowania twierdząc, że auta zostało zmodyfikowane w sposób unieważniający jego dopuszczenie do ruchu. Nie chce mi się polemizować z takimi przypadkami dlatego pytam co zrobić żeby być w 100% na legalu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 24.09.2020, 15:45 

Dołączył: 9.03.2017
Posty: 158
tunix napisał(a):
Ygrek napisał(a):
Jedna uwaga na koniec, jak trafisz na gliniarza służbistę, a reflektory nie będą miały europejskiej homologacji (np.E42), to i tak zabierze Ci dowód :(


A czy działanie policjanta będzie zgodne z literą prawa?



O to najlepiej zapytać pana z drogówki albo na stacji diagnostycznej, ale o ile pamiętam akcję znajomego z Tribecą z US, to niestety jest to zgodne z literą prawa.
W przypadku Porsche, chyba nie ma modeli tylko i wyłącznie na rynek US, więc reflektory powinny mieć obie homologacje, ale warto sprawdzić.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 24.09.2020, 21:46 

Dołączył: 3.01.2014
Posty: 57
Z mojego doświadczenia z Caymanem S 987.2 z USA, temat wygląda następująco:

1. Tylne lampy na USA i EU są takie same (takie same, czyli "numer części" lampy jest identyczny). Kierunek pomarańczowy, tylne przeciwmgielne jest "seryjnie", włącznik też jest. Nic nie trzeba robić.
2. Lampy przednie - miałem opcjonalny skrętny ksenon i... na 90% kojarzę, że amerykańska lampa świeci po naszemu - czyli asymetrycznie. ALE numery lamp EU/USA już nie są identyczne. Kompletnie udało mi się stwierdzić czym fizycznie mogą się różnić, ale lampa na US nie ma na kloszu wybitej homologacji (bodajże E1) - napis o wysokości kilku mm. W życiu nie spotkałem się ani nie słyszałem żeby ktoś to u nas sprawdzał (trudno to porównywać do problemów z reflektorami w samochodach występujących tylko na USA)
3. Przednie obrysówki/kierunki, te w zderzaku - wykodowanie aby nie świeciły cały czas (funkcja obrysówki), zakodowanie żeby działały jako kierunek. Ewentualnie zmiana na te z białymi kloszami, takie jak były w EU.

Nie wiem o innych problemach/różnicach. W kwestiach emisyjnych USA (czy raczej Kalifornia) są bardziej restrykcyjne niż EU, więc tu nie ma problemu.

Poza tematami związanymi z legalnością, aby było wygodnie zostaje przekodowanie radia na nasze fale. Można też zmienić tarcze zegarów - 987 ma pojedynczą skalę na prędkościomierzu, tylko w milach.

I z tego co kojarzę to tyle. Z doświadczenia wiem też, że po uporządkowaniu kwestia oświetlenia (tak jak opisałem) 987.2 bez problemu przechodzi w Niemczech pierwszy przegląd (znacząco dokładniejszy i bardziej restrykcyjny niż jakiekolwiek nasze badania techniczne).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 25.09.2020, 13:15 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Gdzie powinna być wybita homologacja? Sprawdziłem przed chwilą moje 718 i na reflektorze nie mogę znaleźć żadnych oznaczeń. Zero.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 25.09.2020, 18:31 

Dołączył: 9.03.2017
Posty: 158
No lekko nie jest to prawda, ale ja u siebie znalazłem -> Macan 2016 ma tuż obok spryskiwacza na samym dole reflektora, u mnie E9, czyli na Czechy :lol:

Pewnie to ekstremalny przypadek jak jakiś "niebieski" się przyp... do homologacji, ale skoro chcesz mieć wszystko legal, to warto to sprawdzić i mieć spokój.
Na mieście np. widać sporo aut z mocno przyciemnionymi szybami w drzwiach sprzednich, a to też nielegal ;)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 26.09.2020, 13:29 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Faktycznie, są te znaczki. Tylko trzeba latarką pod kątem poświecić. To teraz prośba dla tych, co mają 9x7 z US o sprawdzenie czy jest E w kółeczku. Na aucie z Japonii jest.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 28.09.2020, 18:39 

Dołączył: 3.01.2014
Posty: 57
Tak jak pisałem, moje 987.2 z USA nie mało E na kloszu przedniej lampy.

Z ciekawości, to auto z Japonii było wyprodukowane na jaki rynek? Jaki numerek po "E" tam jest?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 28.09.2020, 18:43 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Hautameki napisał(a):
Z ciekawości, to auto z Japonii było wyprodukowane na jaki rynek? Jaki numerek po "E" tam jest?


Nie wiem, zapytam kolegi


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 28.09.2020, 18:54 

Dołączył: 4.08.2014
Posty: 1519
Hautameki napisał(a):
Tak jak pisałem, moje 987.2 z USA nie mało E na kloszu przedniej lampy.

Z ciekawości, to auto z Japonii było wyprodukowane na jaki rynek? Jaki numerek po "E" tam jest?
Auta japońskie z Niemiec (Mercedes, BMW, Porsche) z tego co widziałem sa w specyfikacji EU. Stąd pewnie i jest homologacja reflektorów.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 28.09.2020, 23:14 

Dołączył: 3.01.2014
Posty: 57
b0g0b0jny napisał(a):
Auta japońskie z Niemiec (Mercedes, BMW, Porsche) z tego co widziałem sa w specyfikacji EU. Stąd pewnie i jest homologacja reflektorów.


Zastanawiam się jednak jaką oni dostawali lampę w takim samochodzie. Jeśli bylł to "grey import" z EU, to pewnie musieli zmienić lampy (albo przystosować) ze względu na ruch lewostronny. Jeśli był to oficjalny import - to producent musiał wkładać jednak inną lampę niż szła na kontynent. Tak samo jak w samochodach na UK - one przecież też mają Ex na lampie, ale z oznaczeń też wynika że są przeznaczone do ruchu lewostronnego.

W sumie ważne, że wszystko można wyczytać z lampy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 29.09.2020, 7:48 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Hautameki napisał(a):
Z ciekawości, to auto z Japonii było wyprodukowane na jaki rynek? Jaki numerek po "E" tam jest?


E4


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 29.09.2020, 12:15 

Dołączył: 9.02.2012
Posty: 4
991.2 USA i Europa mają oznaczenie E4


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 30.09.2020, 20:42 

Dołączył: 14.02.2020
Posty: 72
tunix napisał(a):
To teraz prośba dla tych, co mają 9x7 z US o sprawdzenie czy jest E w kółeczku. Na aucie z Japonii jest.


U mnie w 987.1 USA nie ma E.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 30.09.2020, 21:07 

Dołączył: 1.01.2015
Posty: 1013
Miki14 napisał(a):
U mnie w 987.1 USA nie ma E.


W ogóle nic nie ma czy są jakieś amerykańskie homologacje?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Ostatnie posty forum PCP








Przyklejone




English information
Ostatnie posty publicznego forum