Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Nazwa użytkownika Hasło Zapamiętaj mnie Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
Offline
PostNapisane: 7.01.2022, 10:31 

Dołączył: 28.10.2015
Posty: 55
Sam postanowiłem się z tego wypisac. Doszedłem do wniosku, ze zdecydowanie lepiej jest oszczedzać samodzielnie.

No i licze na to, ze oprocentowanie lokat urośnie. Przynajmniej powinno biorąc pod uwagę rosnące stopy procentowe...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 7.01.2022, 14:26 

Dołączył: 10.06.2017
Posty: 1104
Ja miałem łatwą decyzję , z racji wieku wypisałem się od razu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 18.01.2022, 11:36 

Dołączył: 22.11.2021
Posty: 132
Jordan napisał(a):
Koledy to ja może się wtrącę bardziej merytorycznie. Czy warto:
1. Powtórki z OFE przy PPK nie może hyc bo kasa z PPK jest ustawowo jednoznacznie zapisana jako prywatne pieniądze. Grzyby to mieli zabrać to w jednym kroku zabiorą na tej samej zasadzie Wasze Porschaki, akcje, nieruchomości czy to tam sobie odłożycie. W OFE nigdy takiego zapisu ustawowego nie było i dlatego tak łatwo im było to za... brać.
2. Co do zwrotu z tej kasy - nie wiem w co inwestujecie, ale jak macie możliwość odkładać kasę gdzie do każdej Twojej każdej 1zł ktoś inny dokłada 75gr + roczny bonus w kwocie 240zł. To dajcie znać tez zainwestuję ;-). Fakt, że ktoś powie, że to są małe kwoty (łącznie 3,5%) Twojego wynagrodzenia, ale to już kwestia kto ile zarabia.
3. Szybko na liczbach. Jak zarabiasz 15tys i do PPK przystąpisz mając 40 lat to do emeryturzt wpłacisz 115 tys, Twój pracodawca dołoży 86 tys i ojczyzna ludowa 9tys. Zatem zwrot na wpłaconej przez Ciecie kasie jest ca. 86% + to co zarobi zarządzający kasą (tego nie uwzględniam a powinienem)
4. Reszta to już Wasza głowa czy warto się po to schylać.
Miłego

A jak będzie bida i nierząd będzie chciał zlikwidować PPK to w każdej chwili możesz wypłacić swoje pieniądze plus to co dodał Twój pracodawca pomniejszone o składki na ZUS (tylko część od pracodawcy).
Więc zagrożenie żadne.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 18.01.2022, 12:29 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
Absolutnie warto, hm.... właściwie to nie ma lepszej inwestycji w Polsce (no p-oza prochami, bronią i podatkami) - wpłacasz 2%, twój pracodawca 1,5%, plus powitalna 250 zł (tylko raz) i rocznie 240 zł - obie z naszych podatków. Pytanie - ile musisz stracic na inwestycjach by byc "na minusie"? Ja jednak wolę na cyfrach to pokazać: dwa lata inwestowania (2020 i 2021), dla zarobków 5 600 m-c (średnia, sektor przedsiębiorstw), dla najgorszego funduszu (FZD 2025 - najwięcej obligacji - bardzo zły 2021 dla inwestycji obligacyjnych). A i jeszcze jako koszt uwzględniłem podatek PIT od składki pracodawcy, jaki musimy zapłacić (ZUS-u nie płacimy w PPK). Wynik? Średnia rzeczywista (czyli obliczona tak, jakby zyskiem dla nas były wpłaty firmy i dopłaty budżetowe oraz same zyski z inwestycji funduszy PPK) stopa zwrotu za dwa lata to 75% (średnia dla wszystkich zarządzających, rozstrzał od 67% do 80%). Można wszystko przeliczyć na roczne, nie zmienia to jednak faktu, że PPK to dobra inwestycja. Z emeryturą ma to mało wspólnego - w każdym czasie możliwość wypłaty - tzw. zwrot (co prawda z "karą" - zabiorą nam 30% wpłat firmy, podatek Belki oraz całość dopłat "budżetowych), ale nadal zwrot wszystkiego co wpłaciłem plus część składki pracodawcy i część zysków z inwestycyji dostaniemy. W PPK nie też wypłat dożywotnich - ale to z perspektywy inwestorów raczej lepiej niż gorzej. Nie chcę głupio zabrzmieć - ale mogę nie lubić rządu, prezesa, sekretarza, ale z jakiego powodu mam tracić pieniądze? Sorki, wyszło przydługo. Firma zajmuję sie finansami, troche liczę na co dzień - za wszystkie kalkulacje pełna gwarancja. A - i niczego nie sprzedaję, nie jestem agentem, dystrybutorem.......


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 18.01.2022, 14:24 
Avatar użytkownika

Dołączył: 4.12.2016
Posty: 1558
Nr klubowicza: 582
Program cieszy się niesamowitym wręcz powodzeniem.
U mnie na 120 osób zapisały się…2😁
Wiem, wszyscy my debile i wyrobnicy i bieda emerytura itd itp.
Aaaa i te dwie po nowym ladzie tez pewnie zrezygnują 😁

A na przygotowanie się do tego jako pracodawca oczywiście trzeba było mnóstwo czasu poświecić.
I czasu pracowników też, ze dodam dla informacji.

Na przykładzie tego programu, przynajmniej u nas, zobaczyłem jak wielkim zaufaniem cieszy się państwo.
Myśle, ze jeśli obowiązkowe składki(rentowa,emerytalna) byłyby dobrowolne to płaciłoby je jakieś 5-10% społeczeństwa.




_________________

www.classic911.pl
www.pasjaporsche.pl


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 18.01.2022, 17:19 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
Berni, wyjaśnię - rozumiem co piszesz, nie dyskutuję, nie zaprzeczam. Nie jestem socjologiem, znam sie nieco na cyfrach. Nie pisze o zaufaniu (mam go także zero do rządzących). Staram się pisać o faktach. Nie namawiam. Żyję z doradztwa, ale naprawdę nie mam intersu w tym, by ktoś oszczędzał lub nie w PPK. Wszystko co napisałem łatwo sprawdzić.
A na koniec. Dzisiaj partycypacja w PPK to ok. 30%. Kompletny dramat, w UK, w podobnym systemie 70%+. Ale teraz ciekawostka. Partycpacja w PPK w różnych sektorach gospodarki (oficjalne dane do znalezienia w sieci, dużo pewnie na Portalu PPK): finanse i ubezpieczenia 58,4%, IT i komunikacja 46,1% - tu najwyżej. Najniższa: opieka zdrowotna i pomoc społeczna 18,7%, edukacja 19,3%, rolnictwo, leśnictwo - ok. 20%. A i na koniec - mocno żyję w środowisku ludzi zajmujących się finansami - nie znam osobiście nikogo, kto - mając okazję - nie uczestniczy w ppk. Pewnie ktoś powie, że to żaden argument. Dla mnie jakiś jest - a i nie zapienię się, jak ktoś myśli inaczej - to nasze pieniądze i nasze decyzje.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 18.01.2022, 23:33 

Dołączył: 7.03.2015
Posty: 186
Cytuj:
Nie jestem socjologiem, znam sie nieco na cyfrach. Nie pisze o zaufaniu (mam go także zero do rządzących).


I inwestujesz w cokolwiek jedynie patrząc na cyfry, bez oceny ryzyka, któego zaufanie jest chyba ważnym elementem?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 0:29 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
PPK to fundusze inwestycyjne. Ryzyko definiuje ich strategia (udział akcji vs dług), ale fundusz jest automatycznie dopasowywany do peselu uczestnika (daty urodzenia), z tej perspektywy to raczej proste - jestem mlody mój fundusz ma więcej akcji. Ryzyko o ktorym ty piszesz jak rozumiem dotyczy pewnosci, że państwo nam kasy nie zabierze. Hm….. historia wskazuje, że takie ryzyko zawsze istnieje. Ale jak taki „zabór” ma wyglądać? Że w nocy? Że bez uprzedzenia? Że z zaskoczenia? Wszystko możliwe tylko że to już nie jest ryzyko inwestycyjne, a raczej koniec świata który znamy - a wtedy PPK to będzie najmniejszy problem dla nas. I proszę nie porównujmy PPK do OFE bo cech wspólnych jest niewiele (na serio). Czyli traktuje PPK jak każdą inną inwestycję: bezpośredni zakup akcji, inwestycję w fundusze inwestycyjne, nieruchomości, krypto, polskie vs zagraniczne aktywa etc. To tyle. Finanse są raczej proste. A i nie mam 30 lat, pracuję na rynku od 90 roku, mam dobrą pamięć, raczej zapamiętałem wszystkie załamania na gieldach, a jak dobrze pogmeram w pamięci to i mega inflację z 1989/1990. Ale jasne ryzyka politycznego nie bagatelizuję. Staram się jedynie je racjonalizować.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 0:33 

Dołączył: 1.03.2008
Posty: 1391
1) Z tego co mi wiadomo to Państwo nie gwarantuje wypłaty emerytury z pieniędzy zgromaczonych w PPK tzn jeśli zostaną źle zainwestowane to nikt za straty kapitału nie odpowiada.
2) środki z PPK są inwestowane w spólki sklarbu państwa czyli de facto we własne podmioty - co za problem inwestować w spólkę która nie przynosi dochodu a jedynie straty inwestujacym ale oczywiście z inwestycji są wypłacane nagrody dla zarządu jak by spólką nie kierował... Łatwo wyprowadzić w ten sposób pieniądze tworząc posady dla "znajomych".
Z założenia wolę sam inwestować swoje środki - im raczej nie będzie zależało na pomnażaniu kapitału.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 0:58 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
Spolki SP - dobry punkt, ale to nieco bardziej złożona kwestia. Zgodnie z ustawa fundusze musza okreslony % czesci akcyjnej portfela inwestowac w akcje z indeksu WIG20 - tam jest właśnie dużo SP - dwa banki, PZU, PKN …. - ale……. Hm, nawet zwykle fundusze (nie PPK) w nie inwestują. Bo nie zawsze takie spolki są z zasady złe, czy gorsze od tych w pełni prywatnych (choć sam bardzo ostrożnie do SP podchodzę). Ale sam tego przepisu nie lubię i uważam, że może szkodzić. A i po co w ogóle go wprowadzili? Oficjalnie - bo WIG20 to płynność i zdaniem ustawodawcy od ryzyka inwestowania w nieefektywne spółki gorsze jest ryzyko braku płynności. To też do pewnego stopnia ma sens, kto próbowal wyjść z mało plynnej inwestycji wie o czym mówię.
A gwarancja zysku - brrr…, za każdą gwarancję na rynku trzeba płacić. Ceną jest mniejsze ryzyko, czyli mniejszy potencjał zysku, albo bezpośredni koszt zabezpieczenia (mądrze mówiąc swapy, opcje i inne cuda) - tylko po co, skoro 50cio latek w swoim portfelu PPK ma min. 85% obligacji. Choć te ostatnie w 2021 dały też nieźle popalić. Straty niektórych funduszy dłużnych w Polsce w 2021 wyniosły 10% i więcej. To jest dopiero temat! Ryzyko straty w PPK przy tym to intelektualny „pikuś”


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 13:08 

Dołączył: 17.03.2007
Posty: 4089
Krzysiek (Poznań) napisał(a):
Ale jak taki „zabór” ma wyglądać? Że w nocy? Że bez uprzedzenia?


naprawdę nie widzisz żadnych zagrożeń, że ppk może być odebrane w przyszłosci w części, całości itp (jakimś nagłym przegłosowanym w nocy, bez uprzedzenia podatkiem, a nie, sorry, daniną solidarnościową, albo inną opłatą przejściową ?
polecam przeczytanie w artykule poniżej akapitu na temat artykułu 105 ustawy o PPK...:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-PPK-beda-inwestowaly-nasze-pieniadze-7621396.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 14:42 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
Staram się być rozsądnym. Ryzyko przejęcia środków przez państwo istnieje. Raz większe, raz mniejsze. Przykład OFE mówi, że większe, gdy więcej kasy jest do zabrania. Ale ..... w finansach jest model, który pozwala szacowac wartość zmiennych parametrów rynkowych, np. stosowany przy obliczaniu tzw. oczekiwanej stopy zwrotu. Robi sie to w oparciu o szacowanie różnych scenariuszy prawdopodobieństwa realizacji danego wariantu i np. gdy 50% uważa, że rentowność na rynku akcji wyniesie 5%, a 50%, że -5% to oczekiwana stopa zwroru jest ZERO. Uprościłem, ale mniej więcej tak to działa. No to teraz jak to się ma do PPK i ryzyka grabieży? Każdy może spróbować sobie to policzyć. Dla mnie jest to ryzyko nieduże, ale istniejące (<5%?). No tak, ale teraz znacznie ważniejsze pytanie - i przy okazji komentarz do art 105 (znam go dobrze, wiem kto i dlaczego go wprowadził, jak poszukam w pamięci to nawet znajde przedział czasowy) - zmiana tego artykułu niewiele wnosi, bo on sam niewiele wnosi. Zastanówmy się dlaczego np w prawie bankowym, ustawie o funduszach inwestycyjnych etc. nie ma podobnych wynalazków? Nie ma, bo prawo własności wynika z innych przepisów, logiki, wykładni danego przepisu (przynajmniej celowościowej - czyli "jaki cel przyświecał ustawodawcy"). Dlaczego jest w ustawie o ppk? Bo rząd wiedział, że ludzie nie ufają państwu i chciał nam powiedzieć "widzicie to wasza kasa, nam nic do tego" - czy może ten artykuł zmienić. Absolutnie. Ile to potrwa? 2 dni, czy raczej 2 tygodnie, 2 m-ce? Jeżeli dłużej niż jeden dzień to każdy zdąży dokonać zwrotu (pisałem o tym wcześniej) i zabrać swoje środki sprzed nosa polityków. Że nie będzie wiedział? Już widzę nocne posiedzenie sejmu, potem senat, potem prezydent, potem publikacja..... - i tony dziennikarzy na karku... Kurcze wierzę, że każdy zdąży ubiec rząd. Takie jest moje myślenie. Ale nie wiem, czy się nie mylę. Znowu - to nasza kasa i nasze decyzje. Nie ma mądrych i nie ma 100% mylących się. Uważam, że mój pogląd jest sensowny i obym nigdy nie musiał go zmienić! Sorki za rozwlekłe teksty - chcę być dobrze zrozumiały i nie upraszczać za bardzo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 17:30 

Dołączył: 17.03.2007
Posty: 4089
uspokoiłeś mnie - rządy rzeczywiście (prawie) zawsze dają wcześniej znać, że szykują ustawę na podstawie której chcą coś zabrać obywatelom, tak aby każdy mógł się spokojnie przygotować i aby nikt na tym nie stracił.
możemy spać spokojnie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 17:35 

Dołączył: 10.06.2017
Posty: 1104
Twoje myślenie jest bardzo racjonalne i logiczne ale jest obarczone bardzo dużym błędem. Mierzysz innych swoją miarą i myślisz że jak Ty byś zareagował to tak zrobią wszyscy, ale uwierz że potężna większość to mieszanina ludzi która nie słucha informacji , nie interesuje się polityką , od OFE minęło kupę czasu a wielu nadal nie wie o co chodziło i słyszysz hasła że PO ukradła do własnych kieszeni a pis daje 500+ ze swoich. Wyniki wyborów świetnie pokazują jaki mamy wyedukowany lud. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 18:14 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
mart, romcio - pełna zgoda. Mam gen optymizmu, czasami pozbawionego racjonalnych podstaw. Cieszę się, że wciąż mi sie udaje jakoś nie tracić kasy, ale nie wynika to z braku błędnych decyzji (spojrzałem własnie na kursy na GPW - hm kilka najbardziej czerwonych to moje), ale z umiejętnej i przemyślanej dywersyfkacji ryzyka. Tak w ogóle to nie mam PPK (mam PPE, troche inny produkt), ale nawet gdybym miał to byłby to ułamek moich oszczędności. Nie jestem hazardzistą, nie zarabiam 10% plus każego roku, ale też nigdy nie straciłem. Po prostu poznańskie, spokojne podejście do świata. Ukradną? trudno, przecież nie wszystko. Dolar spadnie? i co z tego, to euro pójdzie w górę. Nie pójdzie? to coś tam na giełdzie wzrośnie itd. Cenię sobie swoje doświadczenie choć nie chce się licytować na to kto widział (w nowej Polsce dużo, z wielu perspektyw)?
A i naprawdę nie jest tak, że można ustawę zmienić i wprowadzić w życie w ciągu jednej nocy, czy dnia (przynajmniej na razie). Nawet pis nie osiągnął takiego kunsztu legislacyjnego. A na koniec - panowie, czy naprawdę wierzymy, że jakiś rząd coś takiego i w taki sposób zrobi? To pytanie na serio bez "no wiesz to banda oszustów". To czym oni będą potem chcieli rządzić? Kurnikiem? stajną?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 18:26 

Dołączył: 10.06.2017
Posty: 1104
Nie wszyscy mają smykałkę do interesów , to też wymaga czasu ,trochę zamiłowania itd. Brawa dla Ciebie. :notworthy: A powiedzenie że zrobią coś przez noc nie wzięło się znikąd , przecież już tak zrobili np 20 marca 2020 przepchnięto nocą zmianę kodeksu wyborczego żeby mogły być wybory prezydenckie w maju. To nie było pierwszy raz coś nocą.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 18:38 

Dołączył: 26.11.2021
Posty: 75
Nr klubowicza: 785
Ok, ale wciąż dadzą nam parę dni na reakcje. Bo sejm, senat, prezydent, publikacjs. I obiecuję - jeże tak się stanie to napiszę o tym na forum, na czerwono, licząc, że zdążycie wyjąc kasę z PPK. A przy okazji powiem wszystkim publicznie jaki ze mnie osioł


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 19.01.2022, 20:16 

Dołączył: 10.06.2017
Posty: 1104
Trzymamy za słowo i do usłyszenia za jakieś 20 lat :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Ostatnie posty forum PCP








Przyklejone




English information
Ostatnie posty publicznego forum