Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Nazwa użytkownika Hasło Zapamiętaj mnie Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
Offline
PostNapisane: 30.03.2020, 23:09 
Avatar użytkownika

Dołączył: 22.01.2013
Posty: 534
Lokalizacja: Warszawa
Nr klubowicza: 353
Pamiętajcie jednak o tym ze falownik rzadko wytrzymuje 10 lat . A przyzwoity falownik do instalacji 10 kW to 5000. Również koszty mycia i konserwacji paneli nie są za darmo. Dodatkowo trzeba policzyć koszt zamrożonej kasy która trzeba wyłożyć dzisiaj . Wiec 7 lat to moim zdaniem bajki . Jeżeli prąd zdrożeje razy 2 to ekonomicznie wszystko się zgadza. Teraz to bardziej dbanie o środowisko.




_________________

Boxster S 981 '12
928 S2 ’ 86
Było 928 S4’ 90


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 30.03.2020, 23:51 

Dołączył: 12.01.2016
Posty: 304
Nr klubowicza: 465
Darek! I tu się z tobą nie zgadzam!
Ja tam generalnie proekologiczny nie jestem bo generalnie się nie opłaca...Środowisko środowiskiem.... a czas pokazał, że prąd dla firm zdrożał z 260 pln netto/1mW na 320/1mW netto (w moim przypadku) a instalacja produkuje 10% więcej niż zakładałem...

Dziś planując budowę domu zakupiłbym zestawik paneli + pompa ciepła... gaz niepotrzebny!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 9:09 
Avatar użytkownika

Dołączył: 30.03.2012
Posty: 2241
Lokalizacja: Warszawa-Sękocin
Nr klubowicza: 330
Otóż to :)
Ja planuję po montażu paneli zmianę ogrzewania i podgrzewanie zimnej wody elektryczne, albo przynajmniej jako główne źródło zasilania = dużo mniejsze rachunki za gaz.
Prąd w przyszłości tanieć nie będzie, a w razie jakiś problemów technicznych (Ruscy zawsze mogą zakręcić kurek) jest to jakaś forma niezależność ;)
No i w przyszłości masz w domu/firmie własną stację paliwową ;)
Dodatkowo liczę, że po zmianie opcji politycznej, elektrownie będą musiały prąd od nas kupować a nie tylko "magazynować".




_________________

PORSCHOHOLIK 997 TURBO MACADAMIA
oponygumis@wp.pl
tel.+48-602-620-510
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 9:47 

Dołączył: 25.09.2014
Posty: 482
DW napisał(a):
Pamiętajcie jednak o tym ze falownik rzadko wytrzymuje 10 lat . A przyzwoity falownik do instalacji 10 kW to 5000. Również koszty mycia i konserwacji paneli nie są za darmo. Dodatkowo trzeba policzyć koszt zamrożonej kasy która trzeba wyłożyć dzisiaj . Wiec 7 lat to moim zdaniem bajki . Jeżeli prąd zdrożeje razy 2 to ekonomicznie wszystko się zgadza. Teraz to bardziej dbanie o środowisko.

Ja mam gwarancję falownika na 20 lat . Żadnej kasy nie zamroziłem...nie dałem ani złotówki za tą instalację. Płacę ratę taką jak comiesięczny rachunek za prąd. Po 10 latach - przy założeniu , że przez 10 lat nie podrożeje prąd :lol: - instalacja się zwróci.
Ja tu nie widzę żadnych minusów.
Co do pompy ciepła i ogrzewania ..... jest to jakieś rozwiązanie chociaż nie szedłbym w ogrzewanie elektryczne , a pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe ale wodne.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 10:12 

Dołączył: 8.03.2007
Posty: 1300
Ważne jest jeszcze jedno, czy koszty utylizacji paneli po okresie produkcyjnym będą spadały wyłącznie na właściciela czy Państwo będzie partycypowało. Słyszałem,że stare panele m.i. w Australii już stanowią poważny problem ale może to F-N.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 12:00 
Avatar użytkownika

Dołączył: 21.03.2010
Posty: 3698
Lokalizacja: Poznań
Nr klubowicza: 263
Planowałem w tym roku założyć panele, lecz życie trochę pokrzyżowało palny.
Ciałem zakupić całą instalację za got. i płacić od razu mniejsze rachunki, lecz teraz zapewne muszę to zrobić, że rachunki będę płacił jak obecnie wysokie, lecz część pójdzie do elektrowni a część do banku.
Nie wiem czy dobrze myślę? nie robiłem wnikliwej analizy finansowej, wiem, że w tym roku kończy mi się umowa z Eneą o utrzymaniu stałej stawki.
I kolejne pytanie mam mały dach od południa więc chciałem maksymalnie mocne założyć, lecz wiadomo są drogie więc czy jest to opłacalne? może nie przepłacać inwestycji a przez mniejszą ilość kW płacić więcej energetyce?
Czy można dołożyć do już istniejących kolejne jak np wzrośnie zapotrzebowanie?
Firm obecnie powstało multum, lecz chciał bym kogoś z polecenia w końcu to "małżeństwo" na wiele lat.
Dużo pytań , dużo wątpliwości ....




_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 13:27 

Dołączył: 25.09.2014
Posty: 482
Daro. nie ma sensu robić częściowej instalacji. Od momentu zamontowania nowego licznika , przestajesz płacić za prąd. Okres rozliczeniowy to rok , więc po tym okresie dostaniesz jakby co dopłatę za zużyty prąd. Może po czasie dołożyć panele ale chyba możesz zwiększyć moc instalacji o max 10%-15% bez wymiany falownika.
Tak jak pisałem - ja wziąłem kredyt na całość i nic więcej nie płace jak tylko ratę kredytową.
Ja mam instalację 6,5KWh , zużywam jakieś 15-17Kwh dziennie .
W marcu jestem już jakieś 80Kwh do przodu także system działa.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 14:53 

Dołączył: 12.01.2016
Posty: 304
Nr klubowicza: 465
Darek, podeślę Tobie nr tel do montera z Poznania, który montował systemy u mnie. Z czystym sumieniem mogę go polecić.

Co do utylizacji paneli: sprawność obecnie produkowanych szacuje się na 82% po 25 latach... więc można zakładać, że popracują dłużej... a problem utylizacji to już chyba nie będzie niestety nas dotyczył.. ze względu na wiek! Nasz wiek... o ile dotrwamy...

Co do ogrzewania i gorącej wody: jeśli masz zamiar budować nowy dom to już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę fotowoltaikę i pompę ciepła, maty grzewcze elektryczne itd. W Niderlandach już kotła gazowego w nowym domu nie zamontujesz bo gaz nie jest surowcem odnawialnym... ale z drugiej strony pelet jest...

Przy starym domu należy podejść do tematu indywidualnie... Są już hybrydy: np. pompa ciepła ze wspomaganiem gazowym za jedyne 35 tysi... Co bardziej obrotni (jak mój pracownik🌝) napisał wniosek (chyba do WIOŚu) i dostał dofinansowanie na poziomie 80%... I to diametralnie zmienia kalkulację...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 31.03.2020, 15:55 
Avatar użytkownika

Dołączył: 30.03.2012
Posty: 2241
Lokalizacja: Warszawa-Sękocin
Nr klubowicza: 330
Większe dofinansowania są dostępne jeżeli modernizujemy przy okazji źródło ogrzewania domu np wywalamy stary piec opalany węglem itp.




_________________

PORSCHOHOLIK 997 TURBO MACADAMIA
oponygumis@wp.pl
tel.+48-602-620-510
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 1.04.2020, 16:44 

Dołączył: 25.06.2019
Posty: 57
Ja uważam, że fotowoltaika jest opłacalna. Jeżeli rocznie płaciłem za prąd ok 1800-2000 zł. Instalacja po odliczeniu dofinansowania kosztowała mnie 12.000 zł. Rachunek jest prosty 6-7 lat jestem na zero, przy założeniu, że prąd by nie drożał. Drożeje już.....


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 30.05.2020, 18:13 
Avatar użytkownika

Dołączył: 21.03.2010
Posty: 3698
Lokalizacja: Poznań
Nr klubowicza: 263
Dzięki poleceniu Budzika (dziękuję) mam już położoną instalację czekam teraz na wymianę licznika.
Założyłem 7,3 kW zużycie dzienne miałem na poziomie ok. 16 kW to jest mniej więcej właśnie 7300 kW rocznie. więc zobaczymy wszystko zależny od... słoneczka :)
Na razie widzę, że dziennie produkuje 2-3 krotność moich potrzeb czyli gromadzi na pochmurne i zimowe dni... jak już mnie podłączą ;)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 1.06.2020, 7:09 
Avatar użytkownika

Dołączył: 30.03.2012
Posty: 2241
Lokalizacja: Warszawa-Sękocin
Nr klubowicza: 330
Brawo Darek, szybka akcja. Ja przez koronawirusa czekam cały czas na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie :(




_________________

PORSCHOHOLIK 997 TURBO MACADAMIA
oponygumis@wp.pl
tel.+48-602-620-510
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 1.06.2020, 8:46 

Dołączył: 25.09.2014
Posty: 482
Daro. będziesz miał dużo prądu w zapasie :D ja mam podobne zużycie , a instalację mam 6,6kW i spokojnie starcza :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 1.06.2020, 17:26 

Dołączył: 2.12.2010
Posty: 524
Lokalizacja: Toruń/Gdańsk
Nr klubowicza: 412
Moja instalacja (założona 2 tygodnie temu) 9,75kW na razie max wyprodukowała w ciągu jednego dnia 65 kW :D




_________________

Marcin
było: 986, 987S, 996.2 Targa Orient Red Metallic
jest: Macan S i Boxster 718
http://WWW.AURAN.PL
http://WWW.MISSALA.PL
Perfumeria Quality Gdańsk


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 3.06.2020, 0:36 
Avatar użytkownika

Dołączył: 21.03.2010
Posty: 3698
Lokalizacja: Poznań
Nr klubowicza: 263
Dzisiaj zmienili mi licznik wiec oficjalnie jestem producentem :)
przy moich 7,3 (teoretycznie gdyż 3 panele z reguły są zacienione wiec nie dają 100%) max uzyskałem w ciągu jednego dnia ciut ponad 50 kW

Jeżeli będzie faktycznie nadprodukcja to po odjęciu ulg i dofinansowania przy moim rocznym zużyciu powinna mi się zwrócić po 6 latach :) zobaczymy. czyli za 6 lat będę miał dodatkową sumkę na przyjemności i utrzymanie auta :D

P.S. w planach jeszcze jest pozbycie się kolejnego złodziejskiego medium czyli gazu i przejścia na pompę ciepła.




_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 3.06.2020, 7:50 

Dołączył: 21.01.2020
Posty: 78
Lokalizacja: Pomorskie
Nr klubowicza: 684
Daro. napisał(a):
.... i przejścia na pompę ciepła.

I rozbudowa solarów wtedy :D
Mam pompę i sobie bardzo chwalę, ale jak jest gaz ziemny to wydatki na instalację związane z pompą nigdy się nie zwrócą ze względu na wysoki koszt inwestycji - co prawda jest chyba coraz taniej...




_________________

991.2 4GTS


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 3.06.2020, 12:01 

Dołączył: 25.09.2014
Posty: 482
Daro. napisał(a):
Dzisiaj zmienili mi licznik wiec oficjalnie jestem producentem :)
przy moich 7,3 (teoretycznie gdyż 3 panele z reguły są zacienione wiec nie dają 100%) max uzyskałem w ciągu jednego dnia ciut ponad 50 kW

Jeżeli będzie faktycznie nadprodukcja to po odjęciu ulg i dofinansowania przy moim rocznym zużyciu powinna mi się zwrócić po 6 latach :) zobaczymy. czyli za 6 lat będę miał dodatkową sumkę na przyjemności i utrzymanie auta :D

P.S. w planach jeszcze jest pozbycie się kolejnego złodziejskiego medium czyli gazu i przejścia na pompę ciepła.

Daro. ja bym zaczął od wody użytkowej i właśnie ją grzał prądem.
Też zamierzam tak zrobić - jeśli masz gaz to jest nadal tańszy niż prąd i porządna pompa ciepła.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 4.06.2020, 21:50 

Dołączył: 25.06.2019
Posty: 57
jest taka pompa vaillanta, która działa na prąd, a jak nie daje rady samym prądem, to można dołączyć kocioł gazowy i wspomaga się gazem


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 5.06.2020, 14:31 
Avatar użytkownika

Dołączył: 11.05.2015
Posty: 343
Lokalizacja: GDYNIA
Nr klubowicza: 442
Rowniez rozwazam temat. Dostalem oferte
Załącznik:
Capture.JPG

Zastanawiaja mnie jedynie panele, w specyfikacji wygladaja superb, jak bedzie w rzeczywistosci? Napewno SolarEdge SE9K z optymalizatorami.
Ktos zna temat od srodka i potrafi sie wypowiedziec odnosnie paneli ? jakie wybrac ?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.




_________________

eXpL@S!V
In: 718 Cayman GT4RS
In: Macan FL [95BAA1]
Out: 911 S PDK [997.2] TP 1:51:672
Out: 911 4GTS PDK [991.1] TP 1:49:642


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 5.06.2020, 15:52 
Avatar użytkownika

Dołączył: 30.03.2012
Posty: 2241
Lokalizacja: Warszawa-Sękocin
Nr klubowicza: 330
Skontaktuj się z Marcinem MM-Racing tel. 510-176-655 powinien Ci fachowo odpowiedzieć na wszystkie pytania




_________________

PORSCHOHOLIK 997 TURBO MACADAMIA
oponygumis@wp.pl
tel.+48-602-620-510
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Ostatnie posty forum PCP








Przyklejone




English information
Ostatnie posty publicznego forum