Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Nazwa użytkownika Hasło Zapamiętaj mnie Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Offline
PostNapisane: 12.10.2015, 15:35 

Dołączył: 5.01.2015
Posty: 114
Witam kolegów/koleżanki. Macie jakieś rozsądne propozycje nowych zimówek do Cayenne S w rozmiarze 255x55xR18.
Biorę pod uwagę Continental 4x4 Winter Contact, NOKIAN WR SUV3; Michellin Alpin LA2;Goodyear Ultra Grip/SUV; Dunlop winter sport 4D/3D. Proszę o opinie użytkowników a nie "gumiarzy".Czy warto brać opony wzmacniane XL??Zależy mi na większym komforcie opony (miękkości)/ takiej która niweluje polski standard - DZIURY w drodze.
Ewentualnie coś godnego uwagi/sprawdzonego.Sprawdziłem osobiście Dunlop 3D następnie 4D przy mniejszym rozmiarze/innym wozie.Podsumowując - duży komfort jazdy, duże zużycie opony, osiągi OK, dość duża cena.Jak również przy Cayenne Continental Winter Concact (mniejsze zużycie, mniejszy komfort, dość dobre osiągi) Jakaś alternatywa?
Zastanawiałem się nad wymianą felg na 17" w celu wrzucenia wyższego profilu 60 zamiast 55 (dla polepszenia komfortu jazdy), jednak felgi mi nie wejdą na zaciski hamulców :/Spotkałem się tez z opiniami że auto będzie "pływać"...Wtajemniczeni/doświadczeni pisać...Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 12.10.2015, 22:00 

Dołączył: 11.05.2014
Posty: 1930
a ja kupiłem Kumho XL i po tamtej zimie super- na ośnieżonej drodze trakcja jest bardzo dobra, przy 180 na autobahnie w miarę ciche.. tylko że 20 cali


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 2:09 

Dołączył: 16.10.2014
Posty: 64
Witaj Polowiak,

Pisząc o komforcie nie za bardzo wiem jakie masz oczekiwania.
Opona 255/55/18 ma już tak duży profil ("balon"), że nie ma co przesadzać bo pogorszysz stabilność samochodu.

W Audi mam letnie 255/35/20 i z pneumatycznym zawieszeniem dla mnie jest to komfortowy zestaw. Nie komfortowe to byly opony RFT w BMW niezaleznie od rozmiaru ale były bdb do "zabawy" - oponna nie poddawała w się w zakrętach.

Najlepiej zastosuj rozmiar zgodny z instrukcją. Ja mam opony 295/35/21 zarówno zimowe jak i letnie w Cayenne. Czy są XL to nie pamiętam, za kilka dni będę w domu więc mogę sprawdzić. Jak dla mnie rozmiar 295/35/21 jest bardzo komfortowy ale u mnie jest to połączone z pneumantyczneym zawieszeniem, nie wiem jak to wygląda ze standardowymi sprężynami. Nie piszesz też nic o zawieszeniu w swoim Cayenne.

Wszysko zależy od preferencji.

Co do parametrów opon, to ja wybieram opony, które najlepiej prezentują się w testach i odnoszę to do własnej subiektywnej opini podczas jazdy wtedy wiem czy kupić kolejne takie same czy szukać innych opon. Nie będę wdawał się w polemike na temat wiarygodności testów ale nie można też zakładać że to wszytsko to Nie pomoge przy wuborze marki i modelu zimowych opon ponieważ w SUV miałem do czynienia tylko z Pirelli Scorpion 295/35/21. Jeżeli chodzi o wrażenia z jazdy na sniegu i na mokrej nawierzchni to zastrzeżneń nie mam. Przejechałem na tych oponach 2 sezony - około 8 tyś km. Jest jeszcze ok 70% bieżnika.

Jeżeli zdecydowałeś się na Porsche to radzę zakładać najlepsze dostępne na rynku opony inaczej jaki sens mają dobre hamulce, świetny układ jezdny i napęd 4x4 jak opona nie będzie w stanie przenieść tego wszystkiego na drogę. Jak masz kiepską oponę to nawet najlepszy samochód nie będzie jeździł tak jak trzeba.

Pozdrawiam
Kamil

Cayenne GTS 2008
Audi S6 Avant 2015


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 8:55 

Dołączył: 5.01.2015
Posty: 114
"Nie piszesz też nic o zawieszeniu w swoim Cayenne."

Zawieszenie mam właśnie zwykłe/brak pneumatyka - stąd zależy mi na owym komforcie, gdyż jest to znacznie "twardsze" zawieszenie od pneumatyka/mniej wygodne.

Obecnie jeżdżę na kołach w wymiarze dedykowanym do Cayenne S tj. 255x55xR18 i nie wyobrażam sobie żeby zmniejszyć profil opony i założyć większą felgę np 20". Niestety infrastruktura drogowa wokół nie napawa optymizmem. A po autobanie jadę może 2 razy w roku.Auto użytkowane jest codziennie w każdych warunkach. Dlatego też zależy mi aby guma była komfortowa/ przy zachowaniu dobrych parametrów jezdnych.

Z propozycji w pierwszym poście wymieniłem 5 najlepszych modeli jakie są na rynku/rekomendowanych. Z pominięciem Pirelli Scorpion. Spotkałem się gdzieś czytając, że Pirelli Scorpion Winter jest rekomendowane do SUV 4x4 a dokładniej do Cayenne.
Kto miał do czynienia z powyższymi modelami niech pisze, będę wdzięczny za obiektywne opinie...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 9:28 
Avatar użytkownika

Dołączył: 11.05.2015
Posty: 343
Lokalizacja: GDYNIA
Nr klubowicza: 442
Ja u siebie na Q7 mam zalozone Dunlop Grandtrek WT M3 275/45 R20 110V ale auto ma pneumatyke. Komfort jest bardzo duzy i auto zachowuje sie bardzo stabilnie mozna calkiem dobrze grzac po autostradach zima. Trakcja jest rowniez bardzo dobra. Opony jezdzily tylko jeden sezon. Jedyna rzecza do ktorej moglbym sie przyczepic to index halasu ale raczej wszystkie zimowe powyzej 100 bucza.
Wybierajac na twoim miejscu szedlbym jednak w Michelin Alpin jest to moja preferowana opona na zime zapewniajaca swietne warunki i trzymanie. Mialem ja w rozmiarze 17" na GLK z normalnym zawieszeniem i sprawowala sie swietnie. Jedyne co to niestety moze sie zuzywac od konkurencji. Szukaj opony Michelin z N (po testach i zatwierdzeniu porsche)

Pozdrawiam




_________________

eXpL@S!V
In: 718 Cayman GT4RS
In: Macan FL [95BAA1]
Out: 911 S PDK [997.2] TP 1:51:672
Out: 911 4GTS PDK [991.1] TP 1:49:642


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 12:29 

Dołączył: 5.01.2015
Posty: 114
Wiosną wrzuciłem właśnie nowe, letnie MICHELIN Latitude Sport i jestem bardzo zadowolony, guma letnia posiada dobre parametry jezdne, cicha, dość miękka co równa się dość szybkiemu zużyciu. Spalanie ok, dosłownie wżera się w jezdnię szczególnie przy suchej nawierzchni.Słabsze osiągi na mokrym asfalcie ale ogólnie bardzo pozytywne odczucia...na temat MICHAŁÓW na zimę chętnie zasięgnę opinii jakiegoś użytkownika...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 12:44 
Członek Zarządu PCP
Avatar użytkownika

Dołączył: 12.03.2008
Posty: 9165
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Nr klubowicza: 189
Myślę że i gumiarze mogą wnieść coś do dyskusji :) Taki dajmy na to Gumiś.




_________________

Witek
będzie: chyba 718
było: 964 '91, 944 '85, 924 '85, 996 '02, 997S '09

http://www.komunikado.pl agencja public relations


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 15:36 

Dołączył: 5.01.2015
Posty: 114
Sprawdziłem homologację i alternatywnie biorę również pod uwagę rozmiar: 235x60xr18 - jest to rozmiar dopuszczony i homologowany do Cayenne S (tylko przy oponie zimowej).

Zawężam grono poszukiwań do:

- Michellin Alpin LA2;
-Pirelli Scorpion Winter(występują 2 rodzaje z homologacją MO Mercedes-Benz-50 zł droższe i bez MO,ciekaw jestem czy to nie jest jakaś ściema i do końca nie wiem na czy polega ta różnica...
- DUNLOP SP Winter Sport 4D.

Może komuś się to przyda, więc postaram się przybliżyć porównanie:
Opony podobne jeśli chodzi o osiągi. Z lekkim wskazaniem dla Pirelli oraz Dunlop przy warunkach pogodowych-niekorzystnych. Michelin'y lepsze osiągi na suchym, bardziej tłumią nierówności oraz lepiej się prowadzą.
Z kolei hamowanie na lodzie dla "michałów" nie zostało sklasyfikowane, pewnie ze względu na kiepskie osiągi...Ogólnie jest dość ciężko odnieść się do gum nie mając możliwości osobistego porównania, bazując na porównywarkach,raportach TUV. Czekamy na wypowiedzi użytkowników...(gumiarzy jak mają coś sensownego do powiedzenia ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 13.10.2015, 19:29 

Dołączył: 7.07.2009
Posty: 423
Akurat jesli nie uwazasz, ze jestes lepszy niz sam producent, wybor opon dla auta Porsche, jest bardzo proste. Tu masz wszystko na ten temat http://www.porsche.com/usa/accessoriesa ... eapproval/

Okazuje sie, ze wcale nie masz takiego duzego wyboru... Jesli 235/60R18 to Dunlop Grandtrek WT M2 N0, albo Pirelli Scorpion Ice&Snow N0, a jesli 255/55R18 to Michelin Latitude Alpin HP N1, Pirelli Scorpion Ice&Snow N0 lub N1, albo Dunlop SP Winter Sport 3D N0...

Wiekszosc kolegow tu na Forum uwaza, ze Micheliny sa lepsze niz inne (ja tez), wiec wybor jest jeden...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 14.10.2015, 10:10 

Dołączył: 5.01.2015
Posty: 114
Oczywiście nie podważam autorytetu producenta/ich homologacji ale czy aby do końca Porsche odnosząc się tylko do wybranych modeli opon działa bezinteresownie??
Dlaczego Michelin w rozmiarze 255 ma homologację a w roz 235 nie? Czy to oznacza że w rozmiarze 235 MICHAŁY są wykonane z gorszej jakości komponentów?
Wydaje mi się, że nie do końca należy ślepo wierzyć producentom. Skąd mam mieć pewność czy Porsche nie dogadało się np z Dunlop/Pirelli, że my wypuszczamy wozy z waszymi gumami, dajemy "Homologację" a Wy dajecie za grosze lub darmowo gumy....w końcu napędzimy wam rynek zbytu. Zobaczycie ile wzrośnie wam sprzedaż...
Rynek motoryzacyjny poza paliwowym,farmaceutycznym to zajeb.... biznes. Tak naprawdę my jesteśmy ostatnim ogniwem, który nie ma pojęcia co się dzieje na górze, tym bardziej że jesteśmy podatni na reklamę, wygodnictwo (bo i po co szukać jak wybór jest prosty- niewielki).
Moim zdaniem należy mieć na uwadze co ma do powiedzenia producent, ale to nie powinna być wyrocznia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Ostatnie posty forum PCP








Przyklejone




English information
Ostatnie posty publicznego forum