Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Username Password Log me on automatically each visit Register

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: Światła z US
PostPosted: 24.09.2020, 11:28 

Co trzeba zrobić żeby autem z US (987) jeździć w 100% legalnie u nas? Głównie chodzi mi o reflektory. Ale czy jest coś jeszcze co trzeba zmieniać?

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Światła z US
PostPosted: 24.09.2020, 14:48 

Głównie musisz upewnić się że masz pomarańczowe kierunki z tyłu i światła przeciwmgielne. Poza tym nic więcej nie musisz dostosowywać. Co więcej pomarańczowe kierunki raczej już będziesz mieć i jakiekolwiek zmiany w światłach Ciebie ominą :wink:

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24.09.2020, 15:03 

tunix wrote:
Co trzeba zrobić żeby autem z US (987) jeździć w 100% legalnie u nas? Głównie chodzi mi o reflektory. Ale czy jest coś jeszcze co trzeba zmieniać?

Hej, jak wiadomo US ma światła symetryczne i to się zwykle kiedyś przerabiało, ale w 987 masz juz raczej xenony, więc tutaj nie powinno być problemu.
Musisz mieć światła przeciwmgłowe i pomarańczowe kierunki.

Jedna uwaga na koniec, jak trafisz na gliniarza służbistę, a reflektory nie będą miały europejskiej homologacji (np.E42), to i tak zabierze Ci dowód :(

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24.09.2020, 15:17 

Ygrek wrote:
Jedna uwaga na koniec, jak trafisz na gliniarza służbistę, a reflektory nie będą miały europejskiej homologacji (np.E42), to i tak zabierze Ci dowód :(

A czy działanie policjanta będzie zgodne z literą prawa?

Słyszałem ostatnio o przypadku, gdzie ubezpieczyciel odkrył, że auto miało remap i odmówił wypłaty odszkodowania twierdząc, że auta zostało zmodyfikowane w sposób unieważniający jego dopuszczenie do ruchu. Nie chce mi się polemizować z takimi przypadkami dlatego pytam co zrobić żeby być w 100% na legalu.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24.09.2020, 15:45 

tunix wrote:
Ygrek wrote:

A czy działanie policjanta będzie zgodne z literą prawa?

O to najlepiej zapytać pana z drogówki albo na stacji diagnostycznej, ale o ile pamiętam akcję znajomego z Tribecą z US, to niestety jest to zgodne z literą prawa.
W przypadku Porsche, chyba nie ma modeli tylko i wyłącznie na rynek US, więc reflektory powinny mieć obie homologacje, ale warto sprawdzić.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24.09.2020, 21:46 

Z mojego doświadczenia z Caymanem S 987.2 z USA, temat wygląda następująco:

1. Tylne lampy na USA i EU są takie same (takie same, czyli "numer części" lampy jest identyczny). Kierunek pomarańczowy, tylne przeciwmgielne jest "seryjnie", włącznik też jest. Nic nie trzeba robić.
2. Lampy przednie - miałem opcjonalny skrętny ksenon i... na 90% kojarzę, że amerykańska lampa świeci po naszemu - czyli asymetrycznie. ALE numery lamp EU/USA już nie są identyczne. Kompletnie udało mi się stwierdzić czym fizycznie mogą się różnić, ale lampa na US nie ma na kloszu wybitej homologacji (bodajże E1) - napis o wysokości kilku mm. W życiu nie spotkałem się ani nie słyszałem żeby ktoś to u nas sprawdzał (trudno to porównywać do problemów z reflektorami w samochodach występujących tylko na USA)
3. Przednie obrysówki/kierunki, te w zderzaku - wykodowanie aby nie świeciły cały czas (funkcja obrysówki), zakodowanie żeby działały jako kierunek. Ewentualnie zmiana na te z białymi kloszami, takie jak były w EU.

Nie wiem o innych problemach/różnicach. W kwestiach emisyjnych USA (czy raczej Kalifornia) są bardziej restrykcyjne niż EU, więc tu nie ma problemu.

Poza tematami związanymi z legalnością, aby było wygodnie zostaje przekodowanie radia na nasze fale. Można też zmienić tarcze zegarów - 987 ma pojedynczą skalę na prędkościomierzu, tylko w milach.

I z tego co kojarzę to tyle. Z doświadczenia wiem też, że po uporządkowaniu kwestia oświetlenia (tak jak opisałem) 987.2 bez problemu przechodzi w Niemczech pierwszy przegląd (znacząco dokładniejszy i bardziej restrykcyjny niż jakiekolwiek nasze badania techniczne).

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25.09.2020, 13:15 

Gdzie powinna być wybita homologacja? Sprawdziłem przed chwilą moje 718 i na reflektorze nie mogę znaleźć żadnych oznaczeń. Zero.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25.09.2020, 18:31 

No lekko nie jest to prawda, ale ja u siebie znalazłem -> Macan 2016 ma tuż obok spryskiwacza na samym dole reflektora, u mnie E9, czyli na Czechy :lol:

Pewnie to ekstremalny przypadek jak jakiś "niebieski" się przyp... do homologacji, ale skoro chcesz mieć wszystko legal, to warto to sprawdzić i mieć spokój.
Na mieście np. widać sporo aut z mocno przyciemnionymi szybami w drzwiach sprzednich, a to też nielegal ;)

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26.09.2020, 13:29 

Faktycznie, są te znaczki. Tylko trzeba latarką pod kątem poświecić. To teraz prośba dla tych, co mają 9x7 z US o sprawdzenie czy jest E w kółeczku. Na aucie z Japonii jest.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28.09.2020, 18:39 

Tak jak pisałem, moje 987.2 z USA nie mało E na kloszu przedniej lampy.

Z ciekawości, to auto z Japonii było wyprodukowane na jaki rynek? Jaki numerek po "E" tam jest?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28.09.2020, 18:43 

Hautameki wrote:
Z ciekawości, to auto z Japonii było wyprodukowane na jaki rynek? Jaki numerek po "E" tam jest?

Nie wiem, zapytam kolegi

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28.09.2020, 18:54 

Hautameki wrote:
Tak jak pisałem, moje 987.2 z USA nie mało E na kloszu przedniej lampy.

Auta japońskie z Niemiec (Mercedes, BMW, Porsche) z tego co widziałem sa w specyfikacji EU. Stąd pewnie i jest homologacja reflektorów.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28.09.2020, 23:14 

b0g0b0jny wrote:
Auta japońskie z Niemiec (Mercedes, BMW, Porsche) z tego co widziałem sa w specyfikacji EU. Stąd pewnie i jest homologacja reflektorów.

Zastanawiam się jednak jaką oni dostawali lampę w takim samochodzie. Jeśli bylł to "grey import" z EU, to pewnie musieli zmienić lampy (albo przystosować) ze względu na ruch lewostronny. Jeśli był to oficjalny import - to producent musiał wkładać jednak inną lampę niż szła na kontynent. Tak samo jak w samochodach na UK - one przecież też mają Ex na lampie, ale z oznaczeń też wynika że są przeznaczone do ruchu lewostronnego.

W sumie ważne, że wszystko można wyczytać z lampy.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29.09.2020, 7:48 

Hautameki wrote:

E4

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29.09.2020, 12:15 

991.2 USA i Europa mają oznaczenie E4

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 30.09.2020, 20:42 

tunix wrote:
To teraz prośba dla tych, co mają 9x7 z US o sprawdzenie czy jest E w kółeczku. Na aucie z Japonii jest.

U mnie w 987.1 USA nie ma E.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 30.09.2020, 21:07 

Miki14 wrote:
U mnie w 987.1 USA nie ma E.

W ogóle nic nie ma czy są jakieś amerykańskie homologacje?

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Ostatnie posty forum PCP

Przyklejone