Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Username Password Log me on automatically each visit Register

All times are UTC + 1 hour [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ] 
Author Message
Offline
 Post subject: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 20.04.2026, 8:28 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Witam ponownie. Mam zamiar wymienić oleje w PDK w swoim Caymanie S 3.4 2014 z USA. Auto ma już przebieg 118 kkm. W związku z tym miałbym kilka pytań:
1. Jakie oleje stosujecie?
2. czy przy wymianie każdorazowo wymieniacie korki spustowe (zgodnie z manualem)?
3. Czy należałoby wymienić misko filtr, jeśli tak to czy są problemy z zamiennikami?
Znalazłem w sieci manual w pdf i filmy na YT a procedura nie wygląda na skomplikowaną. Czy jednak można spodziewać się jakiś niespodzianek, na coś szczególnie zwrócić uwagę? Dzięki z góry za wszelkie sugestie. Pozdrawiam. ImageImage


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 20.04.2026, 21:32 

Joined: 8.07.2007
Posts: 5384
Potrzebujesz komputera żeby włączyć tryb odpowietrzania, po którym masz tryb dolewania oleju do stanu maksymalnego.
Oleje jakie ja stosuje/sprzedaje to FFL3 oraz Mobilube SHC. Korki zwykle są ok stare. Miski ZFa lub Vaico.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 21.04.2026, 11:45 

Joined: 2.02.2010
Posts: 340
Location: Kraków
Club number: 769
Misko filtr koniecznie.




_________________

Image
Porsche 911 SC M Targa `79 Turbo look
Porsche 911 996.2 3.6 Coupe Aero kit
Porsche 718 2.0T `17
Corrado VR6 3.0 Turbo `92
i pare innych :)
Było: Porsche 986 Boxster 2.7 `00


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 21.04.2026, 16:46 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Dzięki za info. Miałbym jednakowoż jeszcze kilka wątpliwości :
1. Czy do miski stosujecie śruby alu czy stalowe i jaki momentem je dokręcacie?
2. Co sądzicie o olejach Millers XF Premium ATF DCT-DSG?
3. Jaka jest różnica faktyczna między miskofiltrem NTY FSF-PS-002 za 102 zł a kolejnymi, aż do VAICO V45-0111 za 934 zł, które wyrzuca mi na iparts.pl https://www.iparts.pl/auto-czesci/miska ... 01854.html Nie chodzi mi o żydowanie, ale prawie 10krotna różnica każe się mimo wszystko zastanowić nad wartością sztucznego tworzywa. Porównywał ktoś je 1:1? ImageImage
4. Czy skaner Foxwell NT530 Plus wystarczy do prawidłowego napełnienia skrzyni i odpowietrzenia zaworów?

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 21.04.2026, 21:27 

Joined: 8.07.2007
Posts: 5384
Śruby są aluminiowe. 2,8Nm. Tzn. jak trafisz ze stalowymi zestaw to też raczej żaden problem.
Na resztą pytań ciężko mi odpowiedzieć. Olej pewnie będzie działał, czemu miałby nie działać. Miskę nawet taką kiedyś sprzedałem gdzieś, ale przyznam że to było dawno temu i kosztowała 470zł (nie żartuję - dokładnie tyle). Nie wiem jakim cudem da się to wyprodukować, przetransportować i odprowadzić podatki w tej cenie :lol: Skaner - też nie mam pojęcia, ja tylko piwisa używałem. Może zapytaj producenta, On powinien wiedzieć najlepiej.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 21.04.2026, 22:56 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Kolejne dzięki za podzielenie się wiedzą. 3 lata temu kupowałem miskofiltr do 9Gtronic w ASO MB za 9 stów bo nie było zamienników, dzisiaj znajdziesz już za stówkę z hakiem i... działają. Taką samą NTY znalazłem na Alle za 90 dych i zamówię ją z ciekawości, oblookam i zdecyduję, najwyżej uszczelkę zamienię na taką z Elringa za stówkę. Byle krawędzie były proste i płaskie na łączeniu z korpusem PDK. Dam znać jak wygląda ten cud taniości

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 22.04.2026, 0:33 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Dla zainteresowanych wykaz potrzebnych części do pełnego serwisu skrzyni biegów PDK CG2.25 / ZF 7DT45 7/1:
2 szt. korków wlewowych:
Olej przekładniowy M18 x 1,5, nr części 97032180500
Olej sprzęgłowy M18 x 1,5, nr części 97032180500
3 szt. korków spustowych
Spust oleju przekładniowego M18 x 1,5, nr części 97032180500
Spust oleju przekładniowego mechanizmu różnicowego, 9A7-008-526-00
Spust miski olejowej sprzęgła, nr części 9G1-321-825-02
Olej przekładniowy - 3 litry np. Mobillube PTX 75W90, XF Premium MTF 75W90
Olej sprzęgłowy – 4 litry np. Porsche 000-043-305-12, TITAN FFL-3, XF Premium ATF DCT-DSG
Jeżeli dodatkowo wymieniasz miskofiltr...
Miska z uszczelką i zintegrowanym filtrem – nr części 9G1-321-025-01 + 13 szt. śrub z zestawem miski.

Ustawienia momentu obrotowego dokręcania śrub/korków:
Korki wlewowe:
Wlew oleju przekładniowego - dokręcić momentem 27 Nm
Wlew oleju sprzęgłowego - dokręcić momentem 27 Nm
Korki spustowe:
Spust oleju przekładniowego, dokręcić momentem 27 Nm
Spust oleju przekładniowego mechanizmu różnicowego, dokręcić momentem 10 Nm
Spust miski olejowej sprzęgła, dokręcić momentem 15 Nm
Śruby parametrów miski olejowej (jeśli wymienione), dokręcić momentem 2,8 Nm

Potrzebne narzedzia:
Korki wlewowe - imbus 8 mm
Korki spustowe:
Spust oleju przekładniowego – imbus 8mm
Spust oleju przekładniowego mechanizmu różnicowego – imbus 5 mm,
Spust miski olejowej sprzęgła - w misce – Torx 30.

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 24.04.2026, 15:49 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Dotarł miskofiltr skrzyni PDK z NTY. No chyba nie założę . A Wy założylibyście? ImageImageImageImageImage

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 28.04.2026, 10:26 

Joined: 7.11.2023
Posts: 35
Dla mnie są rzeczy, które raczej zlecę w serwisie Porsche - mały błąd w tym wypadku może oznaczać duże koszta. Co więcej, nawet jeśli olej w PDK wymieniasz co 5 lat (czyli skrócisz interwał o połowę) to ten koszt rozłożony na lata jest znikomy.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 28.04.2026, 15:03 

Joined: 2.02.2010
Posts: 340
Location: Kraków
Club number: 769
A ja chciałbym zobaczyć febi teoretycznie to ta na pierwszy montaż.




_________________

Image
Porsche 911 SC M Targa `79 Turbo look
Porsche 911 996.2 3.6 Coupe Aero kit
Porsche 718 2.0T `17
Corrado VR6 3.0 Turbo `92
i pare innych :)
Było: Porsche 986 Boxster 2.7 `00


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 28.04.2026, 23:34 

Joined: 8.07.2007
Posts: 5384
Nigdy nie udało mi się kupić tej Febi Bilstein. Ja jednak patrząc na to jak wyglądają miski - stawiam na ZF jeżeli chodzi o pierwszy montaż.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 29.04.2026, 10:37 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
LuckyLuk wrote:
Dla mnie są rzeczy, które raczej zlecę w serwisie Porsche - mały błąd w tym wypadku może oznaczać duże koszta. Co więcej, nawet jeśli olej w PDK wymieniasz co 5 lat (czyli skrócisz interwał o połowę) to ten koszt rozłożony na lata jest znikomy.
Jak kto woli, ja tam problemu z tym nie mam, tym bardziej, że procedura nie jest jakaś wybitnie skomplikowana. To już więcej roboty miałem przy 9Gtronic'u z MB.
Co do miski - poleciał zwrot. Kupiłem inną, droższą, ESEN SKV, za 330 zł i wiecie co... przyszło praktycznie to samo. Takie samo wygięcie, ten sam sposób wykonania. Będzie kolejny zwrot. Dobrze, że mam paczkomat niedaleko i te zwroty są darmowe. Masakra jakaś. Kolejny zakup to już zostaje VAICO.

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka
Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 29.04.2026, 15:38 

Joined: 7.07.2015
Posts: 73
Od siebie dodam, że wymieniałem miskę w 997.2 i na pierwszy montaż robi to IBS Filtran dla Porsche.
Zakupiłem za 900 zł zestaw miski olejowej od ZF i też była to miska od IBS Filtran. Porównywaliśmy przy ściąganiu i było wszystko takie samo. Montaż robiło PCŁ i nie miało uwag co do części :)


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 14.05.2026, 13:22 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Może niektórzy będą wzburzeni, ale dotarła do mnie kolejna już miska. Tym razem z Ali 🫣 Miała być wg opisu z aukcji taka jak na foto z białym tłem, a przyszła trochę inna, ale - co najważniejsze - dobrze i prosto odlana, wszystkie krawędzie proste, równo przylegają do płaskiej powierzchni. Do tego śruby stalowe. Zostawiam i będę montował. Acha - niecałe 340 zł z wysyłką. ImageImageImageImageImageImageImage

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 14.05.2026, 20:16 

Joined: 8.07.2007
Posts: 5384
Nie jestem fanem kupowania najdroższych filtrów/części itd., ale jednak wolę zakupić coś co potencjalnie ma gwarancję że się nie rozpadnie (wkład filtra) i zapcha układ. Nie chodzi mi o to że ta jest zła i żebyś jej nie zakładał. To tylko taka moja dodatkowa myśl ;)


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 15.05.2026, 19:07 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Jasne, rozumiem. Jeśli chodzi o śruby stalowe, je również dokręcamy momentem 2,7Nm?

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 15.05.2026, 21:16 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Czy to faktycznie niezbędne? Image

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 16.05.2026, 1:05 

Joined: 8.07.2007
Posts: 5384
My dokręcamy tak samo, choć powiem szczerze że dawno już nie było miski ze stalowymi. Zawsze ZF i tam są alu.

Chodzi Ci o zdjęcie tej rozpórki dolnej czy o ustawienie geometrii? Tak i nie. Tzn. nie praktykuje się ustawiania geometrii po zdjęciu tego elementu, ale nie zaszkodzi oczywiście. Zresztą ruszanie pełnej geometrii raz na jakiś czas ma swoje plusy.


Top
 Profile  
Reply with quote  
Offline
 Post subject: Re: Wymiana oleju w PDK
PostPosted: 16.05.2026, 16:08 

Joined: 12.07.2025
Posts: 19
Zrobione. Miska wymieniona, pasowała, na razie sucho. Odpowietrzenie zrobione Foxwell"em NT530 plus przy temperaturze 45°C. Szybka piłka. Miska była jeszcze oryginalna więc olej chyba też nie był jeszcze zmieniany - dzisiaj stan licznika 121212km. Trochę syfu na magnesach było, opiłki w ilościach śladowych. Stan oleju - nie był jakiś gnojowaty, ale na pewno ciemniejszy niż nowy (foto). Teraz jeździć, obserwować. ImageImageImageImageImage

Wysłane z mojego SM-S928B przy użyciu Tapatalka


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Ostatnie posty forum klubowego








Przyklejone




English information
Ostatnie posty forum PCP