Start Strona klubowa Kalendarz imprez Sklep Porsche Polska
Nazwa użytkownika Hasło Zapamiętaj mnie Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
Offline
PostNapisane: 6.06.2023, 16:25 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
964 jest wspaniałym samochodem i kocham go całym sercem, ale jedną rzecz ma absolutnie tragiczną - fabryczny system audio.

Bardzo źle jest nawet jak wszystkie głośniki działają i nie mają rozsypanych zawieszeń piankowych, a że większość głośników w 964 wygląda tak jak na poniższym obrazku, to zazwyczaj jest wręcz tragicznie.

Obrazek

Można oczywiście wymienić głośniki na coś nowego:

Obrazek

ale prawda jest taka, że 10cm głośnik w tylnej półce + 13cm w przednich drzwiach nie ma szans zagrać dobrze - praw fizyki się nie przeskoczy.

Część osób decyduje się wrzucić w przednie drzwi głośniki 16cm zamiast fabrycznych 13-ek, ale najczęściej dalej gra to jak kibel - płaskim dźwiękiem bez dynamiki i jakiegokolwiek basu. Szczególnie jak jeszcze jest zasilane prosto z radia.

Ostatnio miałem okazje słuchać tak zrobionego systemu w 964 Turbo - w przednich drzwiach 16cm Morele Maximo Ultra 602 (a więc już całkiem niezły głośnik głośnik za ~900zł) + radio Porsche Classic PCCM (~7000zł) i grało to jak jamnik z lat 90-tych. Tyle kasy, a dźwięk kibel totalny.

Jedyny system, który słyszałem w 964, który brzmiał jako tako na samych 16-kach w drzwiach (bez suba) to system forumowego kolegi oparty na hi-endowych Morelach Hybrid 602 (3500zł), zasilanych z miniaturowego wzmacniacza Gladen/Mosconi, zamontowanego pod siedzeniem.

Postanowiłem pójść tym tropem, tyle że zastosować inny wzmacniacz, inne głośniki, inny head-unit oraz osobnego suba.

Ponieważ jestem typowym OEM guy, i wszystko musi dla mnie wyglądać w sposób fabryczny lub maksymalnie do niego zbliżony, z góry skreśliłem rozwiązanie oparte o suby wkładane pomiędzy siedzenia a tylną kanapę - czy to gotowe pod 964, czy w pełni customowe:

Obrazek

Obrazek

Postanowiłem zastosować niewielki płaski sub i zamontować go pod siedzeniem, śladem projektu z Rennlist forum:

Obrazek

Na tę chwilę, wybrałem już head unit oraz głośniki. Radio to najnowszy retro-look od Blaupunkta, Frankfurt RCM 82 DAB:

Obrazek

Super radio, wygląda na model z lat 90-tych, lecz jest na wskroś nowoczesne - zawiera wzmacniacz 4x50W (gdyby ktoś chciał grać z radia), preouty 4V, Blootooth audio oraz hands free. Do tego jest prosta zwrotnica i DSP (gdy ktoś chciał zastosować np zestaw 2-way zasilany z radia + aktywnego suba). No i kosztuje - nie 7000zł, tylko 2300zł.

Dzisiaj przyszły głośniki Scan Speaka - 16cm mid-woofer z ich linii car-audio oraz tweeter Scana z linii domowej:

Obrazek

Dostałem 2 wersje tweetera - z dłuższą i krótszą komorą rezonansową. Obawiam się, że ten z dłuższą nie wejdzie, no ale ponieważ mogę oddać to poprosiłem o oba warianty, gdyby jednak jakimś cudem miał pasować w fabryczne miejsce tweetera.

Obrazek

Do tego wzmacniacz z DSP prawdopodobnie Helixa (grają przyzwoicie i mają świetne DSP) oraz pod siedzenie pasażera najprawdopodobniej sub DLSa (o ile uda się go upchać - jak nie to są jeszcze mniejsze alternatywy):

Obrazek

Będę wrzucał zdjęcia z postępów projektu. System do mojego zielonego 964 C4 (nie do czerwonego 964 C2, aka Projekt Śmietnik - tam dam coś prostszego).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 6.06.2023, 19:49 
Avatar użytkownika

Dołączył: 13.08.2007
Posty: 507
Lokalizacja: Radom
Nr klubowicza: 151
Świetnie to opisałeś. A ze jestem amatorskim audiofilem jestem ciekaw efektu końcowego. I z wielka przyjemnością przesłucham na „live” 😀😀😀




_________________

pozdrawiam,
Jakub

IN: MACAN S, 996 C4S
out: Porsche 944 2,5


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 8.06.2023, 6:13 

Dołączył: 3.05.2011
Posty: 1319
współczuje...w 964 to się słucha dzwięku silnika... 8)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 8.06.2023, 23:49 
Avatar użytkownika

Dołączył: 8.03.2007
Posty: 3354
Lokalizacja: sercem i ciałem - poznań
Nr klubowicza: 075
tak jak już silnik gra -audio też musi być - u mnie teraz Blaupunkt Bremen




_________________

Classic Porsche 911/964 Carrera 2


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 9.06.2023, 12:48 

Dołączył: 4.05.2011
Posty: 644
Musisz te nowe komponenty dostroić na aucie w ruchu.
Inaczej będzie klapa, bo silnik jest dość głośny.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 11.06.2023, 19:22 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Lubię słuchać muzyki w aucie. Jest czas na silnik i jest czas na muzykę. Obecnie mam 2 sprawne głośniki: jeden w tylnej półce i jeden tweeter w prawych drzwiach - irytuje mnie to strasznie jak jeżdżę.

Przy okazji - KJK podesłał mi zdjęcia swojego 964 z zamontowanym systemem Morela - dłuższy tweeter Scana na 100% nie wejdzie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 11.06.2023, 20:17 

Dołączył: 9.08.2021
Posty: 72
Adam nie znasz sie, to jest Mb Quart ale tez nie gra, tak samo jak morel..


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 11.06.2023, 20:21 

Dołączył: 9.08.2021
Posty: 72
Adam, jakiego miniaturowego wzmacniacza???


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 11.06.2023, 21:48 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Bo to mały wzmacniacz - raptem 20x23cm. Oczywiście są jeszcze mniejsze.

Duże to są Audisony Sedici THK które miałem wiele lat temu w aucie:

Obrazek

Swoja drogą, niedawno odkupiłem 1szt., ale czeka u kumpla na transport ze Szwajcarii.

W sumie to jeszcze nie wiem po co ... był to kupiłem :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 12.06.2023, 7:43 

Dołączył: 9.08.2021
Posty: 72
Napisales miniaturowy :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 23.06.2023, 16:23 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Midbasy scan-speaka wrzucone na szybko aby sprawdzić czy wszystko wejdzie - nawet z przypadkową zwrotnica (Morela) grają zaskakująco dobrze.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 17.08.2023, 22:33 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Auto wreszcie oddane na zrobienie car audio. Dzisiaj rozbiórka drzwi i wygłuszanie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wygląda na to, że nasi już tu byli, bo głośniki nieoryginalne:

Obrazek

Przy próbie odkręcenia - wszystko w pył:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stare plastiki niestety maja to do siebie, że stają się kruche. Ale to bez znaczenia - i tak wszystko dajemy nowe.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 21.08.2023, 19:48 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Na wszystkie otwory technologiczne poszły arkusze aluminium, a na nie jeszcze dodatkowo mata butylowa STP z aluminium.

Obrazek

A na koniec jeszcze warstwa maty butylowej STP po całości:

Obrazek

Dobra informacja po przymiarkach - tweetery Scana (te płytsze) się zmieszczą :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 22.08.2023, 10:58 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Taka ciekawostka, bo siedzę właśnie w konfiguratorze Singera - w standardzie (czyli w bazowej cenie przeróbki auta wynoszącej $550k), Singer wyposaża auta w system 2-drożny 165mm Hertza LEGEND MLK 165.3 + 2-kanałowy wzmacniacz Audison SR2:

Obrazek

Czyli szału nie ma - najtańszy wzmacniacz Audisona za 800zł i zestaw Hertza za 1700zł. Ale z drugiej strony, to lepszy system niż 99% nowych aut na rynku.

Oczywiście jest również opcja Premium Audio i tu zaczynają się dziać ciekawe rzeczy - mamy głośniki Dynaudio oraz 4-kanałową wersję wzmacniacza Audisona SR4:

Obrazek

do tego sub, wkomponowany w tylną kanapę za fotelem pasażera (trzeba poświęcić jedno miejsce siedzące w aucie):

Obrazek

W opcji, dla osób które nie chcą poświęcać siedzenia, lub którym nie odpowiada aspekt wizualny tak ukrytego głośnika, jest płaski sub pod siedzenie Kenwooda.

Czyli, mamy wzmacniacz droższy o $25, sub Kenwooda $250 oraz głośniki droższe o jakieś $100. Czyli razem $375.

Instalacja trochę bardziej skomplikowana (trzeba dołożyć kabel do suba), ale jak się rozbiera auto i kładzie cała instalacje od nowa, to koszt/czas pomijalny.

I teraz hit: ile kosztuje ta opcja w Singerze?

$9950 (!)

Niezłą marżę mają chłopaki w Singerze :D

Dla jasności - nikomu nie odmawiam prawa do zarabiania pieniędzy. Ale żeby krojąc dodatkowo $10000, 96% tej kwoty przeznaczyć na własną marżę? Gdyby wydali $200 na komponenty, mogliby dać najtańszego Audisona AP4.9 z DSP na pokładzie. A $500 więcej starczyłoby na Audisona AF C4.10 bit, który jest wzmacniaczem z innej ligi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 26.08.2023, 22:31 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Jest szansa, że Helix M4 DSP (wymiary: 230 x 154 x 50mm) jakoś się zmieści pod siedzeniem kierowcy ... jak nie w jedną stronę, to w drugą:

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 26.08.2023, 23:07 

Dołączył: 25.02.2018
Posty: 232
Elberoth napisał(a):
Na wszystkie otwory technologiczne poszły arkusze aluminium, a na nie jeszcze dodatkowo mata butylowa STP z aluminium.

Obrazek

A na koniec jeszcze warstwa maty butylowej STP po całości:

Obrazek

Dobra informacja po przymiarkach - tweetery Scana (te płytsze) się zmieszczą :D


Boczek dobrze pasuje? Mata nie odpycha ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 27.08.2023, 0:16 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Nie, boczek wchodzi bez problemu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 17.09.2023, 18:59 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Mały poślizg ze względu na urlop instalatora (oraz konieczność zamówienia części).

Instalator przesłał mi takie zdjęcie - plastik maskownic obu tweeterów niestety okazał się już popękany:

Obrazek

Ponieważ podstawa mocowania tweetera także okazała się cała popękana

Obrazek

nie pozostało nic innego, jak tylko zamówić cały komplet w Porsche:

Obrazek

Całość niestety ponad 1000zł, ale nowe to nowe:

Obrazek

I gotowe, tweetery ScanSpeaka na miejscu:

Obrazek

Pod fabrycznym grillem wyglądają 100% OEM:

Obrazek

Ponieważ ramki od ScanSpeaków nisko-średniotonowych były bardziej szare niż czarne, poszły do malowania:

Obrazek

Przed osadzeniem głośników dorobione zostały "daszki" przeciwdeszczowe (chodzi o to, aby woda spływająca po szybie i dalej po boczku drzwi, nie leciała prosto na głośnik):

Obrazek

Głosnik niskotonowy zostanie osadzony na pierścieniach z tworzywa (popularny pośród wielu instalatorów MDF pije wodę i przez to zupełnie nie nadaje się do auta; jedyna zaleta MDFu to łatwość obróbki):

Obrazek

Śruby mocujące oczywiście odpowiednio osadzone:

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 17.09.2023, 19:09 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Kable zasilające do wzmacniacza i bezpiecznik położone:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce pod fotelem pasażera na suba. Wygląda na to, że po małym docięciu rogów aluminiowej obudowy (i zaspawaniu powstałych otworów) sub powinien się zmieścić.

Obrazek

Szczęśliwie instalator ma jeden spalony sub DLSa, który możemy poświęcić na eksperymenty - zawsze to lepiej niż testowanie na nowym subie za 1500zł.

Kontynuacja prac w tym tygodniu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Offline
PostNapisane: 21.09.2023, 20:45 

Dołączył: 5.03.2018
Posty: 657
Wzmacniacz zamontowany pod siedzeniem kierowcy i podłączony:

Obrazek

Jeszcze mała osłonka na kable, aby pasażer na tylnej kanapie (gdyby kiedykolwiek ktoś tam siedział) nie powyrywał butami kabli ze wzmacniacza:

Obrazek

Osłonka na miejscu:

Obrazek

I finalnie obłożona materiałem:

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Ostatnie posty forum PCP








Przyklejone




English information
Ostatnie posty publicznego forum